| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 10 % |
| Height - Seated (Max) | 7 mm |
| Length | 5.5118 mm |
| Width | 7 mm |
| Termination | Radial |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Height | 4 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 16 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Diameter | 500 µm |
| Lead Pitch | 2.5 mm |
| Lead/Base Style | Kinked |
Stock: 261
Distributors
pcbx
Unit Price$0.57537
Ext.Price$0.57537
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.57537 | $0.57537 |
| 10 | $0.29153 | $2.91530 |
| 25 | $0.28119 | $7.02975 |
| 50 | $0.27122 | $13.56100 |
| 100 | $0.26161 | $26.16100 |
| 300 | $0.23881 | $71.64300 |
| 500 | $0.21800 | $109.00000 |
| 1000 | $0.18210 | $182.10000 |
| 3000 | $0.17379 | $521.37000 |
| 5000 | $0.16586 | $829.30000 |
| 10000 | $0.16500 | $1650.00000 |
